Europa,  Podróże,  Polska

Winnice w okolicach Sandomierza

Jeśli szukasz pomysłu na niestandardowy weekend, to przygotowałam dla Ciebie idealną propozycję! Spędzisz piękny czas w położonym na siedmiu wzgórzach Sandomierzu, odwiedzisz okoliczne winnice i zdegustujesz wyśmienitych win. Co jeszcze? Przede wszystkim poznasz cudownych ludzi z pasją i jestem pewna, że będziesz chciał szybko wrócić! A co z ojcem Mateuszem? Oczywiście takiej atrakcji nie można przepuścić!?

Jeśli tylko będziesz mieć ochotę to przejdź się szlakiem Ojca Mateusza, choć ja zdecydowanie bardziej polecam szlak winny?. W tym wpisie zapraszam Cię do pięciu fantastycznych winnic, które znajdują się maksymalnie pół godziny samochodem od Sandomierza.

Sady jabłkowe w Świętokrzyskim

Skąd to wino?

Wyżyna Sandomierska to jedno z miejsc w Polsce, w których odnotowuje się najwiecej dni słonecznych w ciągu roku. Dodać jeszcze do tego bardzo dobre gleby lessowe i mamy idealne warunki do uprawy winorośli (oczywiście idealne jak na nasz klimat?).
Nie wiem czy wiesz, ale historia winiarstwa w Świętokrzyskim sięga aż 1140 roku. Jak w większości miejsc na świecie tak i tutaj winorośl sprowadzili zakonnicy, a w tym przypadku byli to Cystersi.

Wąwóz lessowy w okolicy Sandomierza

W samym Sandomierzu znajduje się winnica Św. Jakuba prowadzona przez Dominikanów. Za datę powstania winnicy przyjmuje się przybycie Dominikanów do Sandomierza, czyli 1226 rok. Bracia spełniając swoją funkcję apostolską, taką jak głoszenie Słowa Bożego i apostolstwo liturgiczne, założyli na terenie swoich posiadłości winnicę. O jej dynamicznym rozwoju świadczy otrzymanie w 1238 roku certyfikatu handlowego Książąt Piastowskich na dystrybucję wina w Europie, który został potwierdzony przez księcia Leszka Czarnego. Aktualnie winnica zajmuje powierzchnię 10 arów, a uprawiane odmiany to Bianka, Alden, Einset Seedless, Seyve Villard, Muscat Odeskij, Iza, Konkord Rosyjski, Aurora i Rondo.

Winnica św. Jakuba

Oczywiście warto odwiedzić winnicę Św. Jakuba podczas pobytu w Sandomierzu, ale tym razem chciałabym Ci polecić kilka miejsc, które znajdują się w okolicach tego uroczego miasta. Warto również zaznaczyć, że w Sandomierzu powstało wiele stowarzyszeń skupiających producentów wina m.in Sandomierskie Stowarzyszenie Winiarzy czy szlak który skupia winiarzy z całego województwa świętokrzyskiego. Planując swoją podróż po tych okolicach, warto zapoznać się z tymi miejscami, bo być może winnica należąca już do innego stowarzyszenia jest bardzo blisko?.

Mapa winnic w Świętokrzyskim i wokół Sandomierza

Pięć winnic, które warto odwiedzić

Planując weekend w Sandomierzu, aż żal byłoby nie odwiedzić jakiejś winnicy. Oprócz wspomnianej już Św. Jakuba, w odległości około 10 km znajduje się wiele świetnych miejsc. Oczywiście, ciężko wybrać te najlepsze, bo każdy ma inne gusta i smaki, ale te o których poczytasz w tym poście z pewnością są warte uwagi.

Nasz winny weekend całkiem przypadkiem pokrył się z Dniami otwartych winnic, które są co jakiś czas organizowane przez Sandomierskie Stowarzyszenie Winiarzy. Dzięki temu w niektórych miejscach były organizowane otwarte degustacje, a właściciele winnic poświęcali swój czas na oprowadzanie gości?. Praktycznie do każdego z tych miejsc można też pojechać w dowolnym momencie, tylko należy się wcześniej upewnić czy właściciele są obecni i znajdą dla Ciebie czas. No i pamiętaj, że w połowie września zaczynają się zbiory nowego rocznika, a wtedy wszyscy mają ręce pełne roboty?.

Dojrzewający Pinot Noir

Winnica Sandomierska, Góry Wysokie 136


W tej winnicy byliśmy już drugi raz, więc nie była dla nas zaskoczeniem. Wspólne zwiedzanie rozpoczęło się od nalania do kieliszków bardzo aromatycznego Muscarisa i ruszyliśmy w kierunku winorośli. Krzewy w winnicy Sandomierskiej są pięknie położone, zaraz przy odkrytej skale, która idealnie pokazuje przekrój gleby w tym regionie. Winnica Sandomierska jest zdecydowanie najbardziej komercyjna i najlepiej przygotowana na przyjmowanie enoturystów, co może być zaletą albo wadą?. W środku znajduje się duża sala degustacyjna, gdzie oprócz wina można spróbować świetnych serów robionych przez tatę właścicieli. Na zewnątrz jest też uroczy staw, przy którym można odpocząć na leżakach i oddać się degustacji?.

Winnica Sandomierska
Okryta skała przy winnicy
Profesjonalny sprzęt to produkcji wina
Wyśmienite sery w winnicy Sandomierskiej

Przy winnicy jest również drugi budynek w którym znajdują się pokoje do wynajęcia. Cena za dobę to 140zł. Degustacja 3 win i 2 serów to koszt 20 zł za osobę. Oprowadzanie po winnicy odbywa się w sezonie od poniedziałku do czwartku o godzinie 17, a piątek- sobota 11,13,15 i 17:00. 

Domek w którym znajdują się pokoje do wynajęcia

Po degustacji można odpocząć przy stawie

Winnica Król, Radoszki 99

W tej winnicy byliśmy jedynymi gośćmi i właściciel poświecił nam naprawdę dużo czasu. Pan Wojciech nalał nam pełne kieliszki wyśmienitego różowego Pinot Noir i udaliśmy się w kierunku winnic. Winnica Król jest przepięknie położona, a na 6 hektarach uprawiane są takie odmiany jak wspomniany już Pinot Noir, Chardonnay, Zweigelt, Merlot i Cabernet Sauvignon. Pan Wojciech w ostatnim czasie bardzo mocno inwestuje w rozwój winnicy, więc mam nadzieję, że za rok uda mu się już dokończyć głębokie na 4 metry piękne piwniczki i sale degustacyjną. No i jeśli będziecie w winnicy Król to koniecznie zapytajcie o leżakującego 2 lata w beczce Merlota- rewelacja!!! 
Aby odwiedzić winnicę, najlepiej wcześniej zadzwonić i umówić się na konkretną godzinę.

Pinot Noir robiony metodą blanc de noirs
Piękne etykiety w winnicy Król
Nowy budynek w którym będzie się znajdować sala degustacyjna
Winnica Król jest pięknie położona wśród sadów owocowych

Winnica Płochockich, Daromin 20

Osobom, które znają polskie wina, tego miejsca nie trzeba przedstawiać?. Wina od Płochockich goszczą w kartach najlepszych polskich restauracji, ale też zdobywają wiele cennych nagród. To także zdecydowanie najbardziej zaawansowana winnica pod względem technologicznym. Właściciele Pani Basia i Pan Marcin pokazali nam swoje krzewy, a później zaprosili na degustacje 3 win. Jeśli będziecie mieli kiedyś okazje spróbować win od Płochockich to koniecznie sięgnijcie po Hibie☺️.

Dojrzewające krzewy w winnicy Płochockich
W tych podziemiach powstają wyśmienite wina
Specjalne amfory sprowadzone z Gruzji w których powstaje wino Kvevri

Degustacja trzech win to koszt 15 zł od osoby i w sezonie odbywa się w soboty o 15:00 i 17.00. W okresie letnim można również wynająć pokoje, a ceny rozpoczynają się od 150 zł.

Apartamenty do wynajęcia przy winnicy

Winnica Nobilis, Faliszowice 52

Przejeżdżając przez piękne sady jabłoni trafiliśmy do winnicy Nobilis, aby spróbować słynnej już na całą Polskę Divy. To różowe wino zdobyło w ostatnim czasie nagrodę Złote Korki, a także tytuł Championa na konkursie win w Jaśle. Winnica Nobilis powstała w 2001 roku, ale tak naprawdę dopiero od kilku lat właściciele zaczęli mocno eksperymentować i trzeba przyznać, że wychodzi im to całkiem dobrze?.

Koszt degustacji 8 win to 15 zł. Właściciele przyjmują w godzinach 9-19, ale najlepiej umówić się wcześniej telefonicznie.

Siatki zabezpieczają przed ptakami
Próbowaliśmy, aż win ale gwiazdą była Diva
Beczki sprowadzone z Portugalii

Winnica nad Jarem, Złota 161

Zatoczyliśmy koło i znów wracamy bliżej Sandomierza. Winnica nad Jarem położona jest pomiędzy 3 rzekami, co daje jej idealne warunki do rozwoju winorośli. Winnica jest niewielka, zajmuje niecały hektar, ale to wystarczy aby stworzyć niesamowite wina. Pan Mateusz poczęstował nas 3 etykietami, ale tym razem ranking wygrało aromatyczne Cuvee. Po degustacji przeszliśmy na pięknie położoną działkę, aby posłuchać historii powstania winnicy. Pan Mateusz odziedziczył te ziemie w 2008 roku, ale chyba jeszcze wtedy nie zdawał sobie sprawy z tego jak wszystko się potoczy. W tym momencie winnica rozwija się naprawdę prężnie. Powstaje również piękny pensjonat w którym wkrótce Pani Sylwia będzie przyjmować gości. Ja już się nie mogę doczekać, aż wszystko będzie gotowe, bo winnica nad Jarem to idealne miejsce na spędzenie cudownego weekendu.

Koszt degustacji 3 win to 15 zł. Aby odwiedzić winnice należy się wcześniej kontaktować telefonicznie. 

Wino i wrzosy w winnicy nad Jarem
Widok z Winnicy
W tej uroczej piwniczne leżakują wina
Oprócz Rose i Cuvee warto spróbować wyśmienitego Suvi
Nocleg w takim miejscu? Mam nadzieje, że już wkrótce!

Gdzie znajdę te wina?

Jeśli zabraknie Ci ulubionych etykiet, lub będziesz miał ochotę popróbować więcej win z tego regionu, to w Sandomierzu znajduje się świetnie zaopatrzony sklep o nazwie „Winiarnia Świętokrzyskie Butelki”.

Bardzo polecam odwiedzić również restaurację Widnokrąg, w której najlepsze etykiety z regionu można znaleźć w karcie. Poza tym Widnokrąg to bez wątpienia najpiękniejsza restauracja w Sandomierzu. Na uwagę zasługuje również jej położenie, tuż przy Bramie Opatowskiej. Jeśli nawet nie będziesz korzystać z restauracji, to polecam zajrzeć do środka i odkryć to piękne wnętrze. Na końcu korytarza znajduje się pięknie przeszklona Galeria Sztuki Widnokrąg. Podczas naszej wizyty można było obejrzeć wystawę prac Józefa Wilkonia z okolic Wieliczki.

Widnokrąg

Jeśli wolisz korzystać z mediów społecznościowym na moim Instagramie znajduje się również zapisana relacja Sandomierz Wino https://www.instagram.com/s/aGlnaGxpZ2h0OjE3ODc5ODQwMTg4NzYzODU4?igshid=xzfamyzvn1ei&story_media_id=2381342832207343831

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *