Europa,  Podróże,  Włochy

Taormina- 5 miejsc, które trzeba zobaczyć!

Taormina, nazywana jest często perłą Sycylii, najpiękniejszym miasteczkiem na wybrzeżu, a nawet sycylijską wizytówką… Ciężko się z tymi opiniami nie zgodzić, skoro zachwycali się nią nawet tacy artyści jak Iwaszkiewicz, Asnyk czy Goethe. Klimatyczne uliczki, wszechobecna przepiękna mozaika, zabytkowe kościoły i amfiteatry to tylko garstka rzeczy, które to niewielkie miasteczko ma do zaoferowania. Ogromnym atutem Taorminy jest również jej położenie. Znajduje się na wzgórzu Monte Tauro, dzięki czemu z każdej strony rozpościera się malowniczy widok na Morze Jońskie. Ale jak zaplanować czas, spędzając tam tylko jeden dzień? Przygotowałam dla Ciebie pięć wyjątkowych miejsc, po odwiedzeniu których zakochasz się w Taorminie na zawsze! Ja przepadałam i mam nadzieje, że Ty też ?


1.Corso Umberto i Piazza IX Aprile


Główną ulicą w miasteczku jest Corso Umberto. Od północy graniczy z Porta Messina, a od południa z Porta Catania. To mniej więcej 800 metrowy deptak wyłączony zupełnie z ruchu samochodowego. Po drodze spotkasz wiele ciekawych butików, klimatycznych uliczek i kawiarni. Na ulicach Taorminy widoczne są także różne style architektoniczne z wielu epok. Od arabskiego po normański, od gotyku po barok. Mniej więcej w połowie drogi, zobaczysz najpiękniejszy plac w Taorminie, czyli Piazza IX Aprile. Znajdują się tam dwa kościoły Sant’Agostino, który aktualnie pełni funkcje biblioteki miejskiej i San Giuseppe z imponującymi schodami. Z placu rozpościera się cudowny widok na zatokę Naxos, ruiny amfiteatru i skąpaną w chmurach Etnę. Wielu malarzy i poetów, poszukiwało natchnienia właśnie w tym miejscu.

Pusta Corso Umberto w lutym
Piazza IX Aprile i kościół Sant’Agostino
Widok na zatokę Naxos

2.Kawa w C&G Cioccolato e Gelato

Idąc dalej w stronę ulicy Porta Catania, przejdziesz przez bramę Porta di Mezzo z XVII – wieczną wieżą zegarową Torre dell’Orologio. Na końcu ulicy znajduję się urocza kawiarnia z pięknym tarasem. Kawa smakuje tam wyjątkowo dobrze, ale polecam również spróbować lodów i deserów. Ceny w C&G są bardzo przyjemne i co ważne nie doliczają coperto. Według mnie to jedna z lepiej położonych kawiarni w Taorminie. Jeśli komuś będzie mało, to na wprost znajduje się kolejny taras z którego można podziwiać sycylijskie wybrzeże ?

Taras widokowy w C&G
Najlepsze Espresso con panne ze słodką śmietanką

3.Panorama z Chiesa Madonna Della Rocca


Planując zwiedzanie Taorminy, nie wiedziałam o istnieniu tego miejsca. Dopiero rozkoszując się kawą w C&G, zauważyłam w oddali jakieś ruiny. Zapytałam obsługi jak tam dotrzeć i o to trafiłam do cudownego punktu widokowego jakim jest wybudowany w XII wieku kościół Madonna Della Rocca. Najłatwiej tam dotrzeć z ulicy Galleria Monte Tauro, gdzie znajdują się schody prowadzące na górę. Trasa zajmuje około 20 minut, a po drodze znajdują się kamienne stacje drogi krzyżowej. Przy 20 stopniach w lutym, taki spacer był bardzo przyjemny. Informacja dla leniwych- na górę można również dojechać samochodem ? Na tyłach kościółka znajduje się ulica Via Madonna Della Rocca, która prowadzi prawie pod same drzwi. Oprócz panoramy jaka rozpościera się z trasu widokowego, polecam zajrzeć do kościoła ponieważ wnętrze robi naprawdę ogromne wrażenie. Bardzo się cieszę, że odkryłam to miejsce i z pewnością trafi do moich ulubionych punktów na Sycylii. Można się wspiąć jeszcze wyżej do Saracen Castello, ale nam się tak spodobało na placu kościółka, że zupełnie zapomnieliśmy o ruinach zamku ?

Widok na Taorminę z tarasu przed kościołem
Na tyłach kościoła rozpościera się piękna panorama na Etnę
Wnętrze kościoła Madonna Della Rocca
Stacje Drogi Krzyżowej

4.Grecki Amfiteatr

Najstarszym i najważniejszym starożytnym zabytkiem w Taorminie jest Teatr Grecki, wybudowany prawdopodobnie w III w p.n.e. Zaraz po Syrakuzach, jest to drugi największy teatr antyczny na Sycylii. Został wybudowany przez Greków, ale później był przebudowywany przez Rzymian. W teatrze odbywały się walki gladiatorów i w czasach swojej świętości mógł pomieścić nawet 5000 osób. Oprócz historii, warto zwrócić uwagę na położenie teatru. Roztacza się z niego cudowny widok na miasto, wybrzeże i oczywiście na Etnę. Po całym dniu chodzenia teatr, okazał się również idealnym miejscem na odpoczynek, a nawet udało się uciąć krótką drzemkę na całkiem wygodnych ławkach amfiteatru ?

Wnętrze amfiteatru
Amfiteatr w słońcu wygląda najlepiej ?
Panorama na miasteczko z Teatro Greco

5.Isola Bella


Być w Taorminie i nie zobaczyć, jak sama nazwa wskazuje, pięknej wyspy? Isola Bella zachwyca z każdego punktu i o każdej porze. Wygląda przepięknie w pełnym słońcu, o zachodzie, a nawet w pochmurny dzień. Kończąc zwiedzanie Taorminy, trafiliśmy na niewielki plac Belvedere Di Via Pirandello, z którego widok był chyba najlepszy jaki mogliśmy sobie wymarzyć. Na wyspie znajduje się rezerwat przyrody Riserva Naturale Orientata Isola Bella i wejście kosztuje 4 euro. Wyspa jest połączona z lądem wąską i kamienista plażą, ale podczas przypływu często jest zalewana przez wody morza Jońskiego. Do 1999 roku Isola Bella należała do brytyjskiej arystokratki Florence Trevelyan, ale po jej śmierci rząd Sycylii odkupił ją na nowo. Wokół wyspy panują idealne warunki do nurkowania, a w sezonie letnim jest to ulubione miejsce do plażowania wśród turystów i miejscowych.

Plaża przy Isola Bella
Isola Bella z rezerwatem przyrody


Informacje praktyczne:

  • Z Katanii do Taorminy dojedziesz autobusem Interbus. Bilet w jedną stronę kosztuję 5,10€, a w dwie 8,50€. Podróż trwa około godziny.
  • Kursuje również pociąg, ale stacja jest położona na dole miasteczka, więc czeka Cię około 2 km spaceru w górę.
  • Bilet do Greckiego Amfiteatru kosztuje 10€ za osobę dorosłą i 5€ ulgowy.
  • Kolejka na Isola Bella kosztuje 3€ w jedną stronę, 10€ bilet dobowy. Wejście na wyspę 4€.

Taormina to według mnie obowiązkowy punkt podczas zwiedzania południowej cześć wyspy. Nawet bez wynajmowania samochodu, można tam dotrzeć szybko i bardzo łatwo. W sezonie na pewno jest tam bardzo tłoczno, ponieważ Taorminę uwielbiają zarówno turyści jak i sami Włosi. Dlatego bardzo polecam wybrać się tam poza okresem letnim. Odwiedzenie tych 5 miejsc, które opisałam w poście wystarczy, aby poznać wszystkie uroki miasteczka, ale też spokojnie się nimi nacieszyć. Przecież Włochy to przede wszystkim Dolce Vita i nie zapominajmy o tym podczas swoich podróży! ?

A jeśli oprócz Taorminy planujesz odwiedzić inne miasteczka na Sycylii, koniecznie zajrzyj tutaj

http://www.planfortheworld.pl/katania-i-okolice-plan-na-4-dni/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *