Azja,  Malezja,  Podróże

Street Art na wyspie Penang

Wyspa Penang w Malezji to kolebka Street Artu i cudownej architektury. Tradycje religijne i etniczne przeplatają się tu tworząc atrakcyjne miejsce, nie tylko dla miłośników sztuki ulicznej. Na każdym kroku mieszają się wpływy kolonialne, kultury chińskiej, arabskiej i indyjskiej. Większość murali znajduje się w George Town, ale można je rownież spotkać w innych miejscach na wyspie. Wiele budynków jest już mocno nadszarpniętych czasem, ale kolorowe murale tchnęły w nie nowe życie.

Skąd się wzięły murale w George Town?

Autorem większości murali w George Town jest litewski artysta Ernest Zacharevic. Część prac powstała w 2012 roku podczas Mirrors George Town for George Town Festival 2012, kiedy to poproszono młodego artystę, aby ożywił swoimi pracami chińską dzielnicę handlową i uświadomił ludzi jak długa i bogata jest historia tego miejsca. Pomysł okazał się sukcesem i stare domy handlowe szybko stały się największą atrakcją turystyczną.

Mural na Chew Jetty, czyli domach na wodzie
„The Indian Boatman”

Jednym z najbardziej popularnych dzieł Zacharevica jest „Little Girl in Blue”, przedstawiający małą dziewczynkę w niebieskiej piżamie pomiędzy oknami kamienicy. Wiele prac artysty posiada prawdziwe rekwizyty. Bardzo popularnym muralem jest „Boy on a Bike”, czyli kilkuletni chłopiec siedzący na prawdziwym motocyklu. Również godnym uwagi jest „Little Childrens on a Bicycle”. Oryginalne rekwizyty powodują, że murale nabierają bardziej żywego charakteru.

„Little Girl in Blue”
„Little Childrens on a Bicycle”
„Boy on a Bike”

W ślad za Zacharevicem poszło wielu malezyjskich artystów. Jednym z najbardziej popularnych murali jest ogromny kot autorstwa 101 Lost Kittens, należących do organizacji Artists For Stray Animals. Dzieła członków tej grupy mają za zadanie uświadomić ludziom problem bezpańskich zwierząt i pomóc znaleźć im domy.

„The Window Cat”

Aby ułatwić Ci zwiedzanie George Town, wklejam poniżej mapę z zaznaczonymi muralami i legendą. Najlepszym sposobem na ich odkrycie jest po prostu spacer uliczkami miasta, jednak niektóre są naprawdę solidnie ukryte ?

https://goo.gl/maps/8LUfR9GqpYbiadsz6

Oprócz kolorowych obrazków na ścianach, w mieście jest wiele metalowych konstrukcji stworzonych przez grupę Sculpture at Work z Kuala Lumpur. Przedstawiają one różne sytuacje z życia mieszkańców wyspy, często w sposób humorystyczny. Niektóre też odnoszą się do nazw i pochodzenia ulic, których historia jest bardzo długa.

Władze miasta George Town miały świetny pomysł zapraszając Ernesta Zacharevica do współpracy. Jego dzieła są naprawdę na wysokim poziomie, przez co wiele osób porównuje go nawet do Banksy. A Ty co myślisz o tych muralach ? Może odwiedziłeś inne miejsca, gdzie można znaleźć równie ciekawy Street art?

jeśli planujesz podróż do Malezji koniecznie przeczytaj mój plan podróży http://www.planfortheworld.pl/malezja-w-dwa-tygodnie-gotowy-plan-podrozy/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *