Europa,  Podróże,  Polska

Stilo i Lubiatowo- najpiękniejsze plaże nad Bałtykiem

Kochasz polskie morze, ale masz dość zatłoczonych plaż, kolorowych parawanów i handlu czym popadnie? Ja właśnie z tego względu od lat omijałam Bałtyk, jednak po tym jak pierwszy raz zobaczyłam zdjęcia plaży Stilo wiedziałam, że muszę tam jechać. Przepiękne szerokie plaże, biały jak mąka piasek i dzikie wybrzeże tak mnie urzekły, że w tym roku ponownie spędziłam w tej okolicy kilka dni. Przy okazji odkryłam również drugą perełkę, jaką jest sąsiednia plaża Lubiatowo. Od mojego powrotu minął zaledwie tydzień, a ja już tęsknie i czekam na kolejne wakacje ? Zapraszam Cię do poznania najpiękniejszych plaż nad Bałtykiem, czyli Stilo i Lubiatowo.

Zachód słońca na plaży Stilo

Plaża Stilo

Pamiętam jak dojechaliśmy do znaku Stilo- koniec świata. Brzmi bardzo wymownie ? I faktycznie na plaży można się poczuć jak na końcu świata… Zaparkowaliśmy samochód na poboczu, zaraz obok Campingu Stilo, gdzie zresztą spędziliśmy pierwszą noc. Droga do plaży prowadziła przez gęsty sosnowy las. Ścieżka była wąska i momentami wystawały duże korzenie, jednak mimo wszystko spotkaliśmy kilka osób na rowerach lub z wózkami. Już sam spacer jest ogromną przyjemnością, a przy okazji można pozbierać grzyby czy jagody.

Wejście na plażę Stilo

Zazwyczaj kiedy wchodzimy na plażę, od razu rozglądamy się za jakimś pustym miejscem z dała od tłumów. Uwielbiam zatopić się w ciekawej książce, posłuchać po prostu szumu fal, a na koniec dnia uciąć sobie drzemkę na plaży… Nic na mnie nie wpływa tak dobrze jak szum morza, a plaża w Stilo jest do tego stworzona. Tam nie trzeba uciekać od ludzi, bo ich praktycznie nie ma…

Zupełnie pusta plaża w sierpniu?

„Zatłoczona plaża” w niedzielne południe
Niektórych zimny Bałtyk nie przeraża ?

Jak dotrzeć?

Plaża Stilo, nie jest tak oczywistym miejscem jak większość plaż nad Bałtykiem. Aby dojechać samochodem do najbliższego parkingu najlepiej wpisać w Google „Camping Stilo” albo „Latarnia Morska Stilo”. W okolicy znajduje się duży płatny parking, a koszt za cały dzień nie powinien przekroczyć 20zł. Oczywiście jeśli zatrzymujesz się na kempingu, parking masz juz w cenie.

Nie zdziw się, jeśli przy wejściu na drogę kierującą do plaży zobaczysz oznaczenie „Osetnik”. To nazwa miejscowości w obrębie której znajduje się plaża Stilo. Wpisując w Booking.com czy inny portal do rezerwacji „Osetnik” najprawdopodobniej znajdziesz noclegi w najbliższej okolicy.

Droga do plaży

Dojście do plaży zajmuje około 25-30 min. Z pewnością nie należy do najkrótszych i najłatwiejszych, bo to około 2,5 km przez las, ale gwarantuję Ci, że będzie to bardzo przyjemny spacer. Podczas ostatniej podróży do Stilo, zabraliśmy rowery, więc droga do plaży zajmowała nam kilka minut, choć momentami musieliśmy je poprowadzić. Trasa zaczyna się niewielką górką i ponownie jest w drodze powrotnej. Nieważne czy pieszo, czy na rowerach, patrz pod nogi, ponieważ jest tam sporo piasku i wystających korzeni.

Plaża Lubiatowo

Pod koniec sierpnia 2019 roku rozmawialiśmy o tym, aby gdzieś jeszcze pojechać i skorzystać z pięknej pogody. Oboje stwierdziliśmy, że tęsknimy za naszą plażą w Stilo, więc będzie to idealne miejsce na zakończenie wakacji. Zaczęłam szukać noclegów w okolicy i zupełnie przypadkiem odkryłam Camping Biała Wydma w Lubiatowie. Zachęceni pozytywnymi opiniami, zabraliśmy nasz niezawodny namiot, cały kempingowy ekwipunek i udaliśmy się do Lubiatowa.

Wejście nr 38 na plażę Lubiatowo (najbliżej campingu Biała Wydma)

Zarówno Stilo jak i Lubiatowo leżą w gminie Choczewo, a w lini prostej jest między nimi około 12 km. Stwierdziliśmy, że nawet jeśli Camping Biała Wydma okaże się kiepski, to poszukamy noclegu w pobliżu. Na szczęście okazało się inaczej. Po dotarciu na miejsce, przywitała nas bardzo sympatyczna właścicielka. Nie byliśmy pewni na jak długo się tam zatrzymamy, więc stwierdziła „Idźcie zobaczyć plażę i pózniej zdecydujecie”. Tak też zrobiliśmy. Jakie były nasze wrażenia? Podobnie jak za pierwszym razem po wejściu na Stilo. Bezkres pięknej i co ważne czystej plaży… Ktoś by mógł powiedzieć, że brakuje tam jedynie pochylonych palm, aby dodać rajskości temu miejscu. Ja uważam wręcz przeciwnie. Polskie plaże nie są rajskie, są dzikie piękne i naturalne, a otaczające je lasy i wydmy dodają jeszcze większego uroku. Plaża nad Bałtykiem nawet w zimie wygląda przepięknie, a rajskie plaże które znamy z rożnych podróży, podczas brzydkiej pogody wyglądają po prostu smutnie…

Dzika plaża przy wejściu Lubiatowo 38
Na plaży tylko wiatr zostawia ślady..

Jak dotrzeć?

Plaża w Lubiatowie jest bardzo szeroka i prowadzi do niej kilka wejść. Najbliżej Campingu Biała Wydma, znajduje się wejście numer 38. Do plaży idzie się przez las, a spacer trwa około 15-20 minut. Początkiem września wszędzie kwitły dzikie wrzosy, a w powietrzu unosił się zapach grzybów. Sam spacer sprawiał tyle przyjemności, że czasami chodziliśmy na plażę kilka razy dziennie, albo po prostu błądziliśmy po okolicy.

Przepiękna droga na plażę
W całym lesie kwitną piękne wrzosy

Najprostszym sposobem dotarcia do plaży w Lubiatowie (wejście numer 44) jest Parking Lasów Państwowych w Kopalinie. Można tam zostawić samochód na kilka godzin, albo na cały dzień. Koszt za godzinę to 2 zł, a bilet całodobowy 40 zł. Jeszcze w 2020 roku, koszt całodniowy wynosił 10 zł. Parking stał się popularny wśród kamperowców, dlatego wprowadzono opłatę całodobową. Przy parkingu znajdują się toalety, ale niestety nie ma prysznica. Sami kilkukrotnie zatrzymywaliśmy się tam naszym vanem. Parking jest bardzo blisko morza. W zasadzie oddziela go tylko kilka drzew, więc poranek w takim miejscu jest niesamowicie przyjemny. W okolicy parkingu znajduje się kilka restauracji czynnych w sezonie.

Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że przez łatwy dostęp, w sezonie przy wejściu 44 będzie też najwiecej ludzi. Wystarczy jednak odejść kilka metrów w lewo albo w prawo, aby mieć kawałek plaży tylko dla siebie.

Parking Lasów Państwowych Kopalino

Co robić w okolicy?

Domyślam się, że skoro już czytasz ten akapit, to prawdopodobnie poszukujesz spokoju i odpoczynku w otoczeniu natury. Wymienione powyżej plaże nie są dla każdego. Nie znajdziesz tam wybetonowanych alejek, stoisk z różnymi pamiątkami, gofrów czy wszelkiego rodzaju restauracji. Plaże w tej części Polski są długie, szerokie, ale przede wszytskim dzikie i naturalne. Jadąc w takie miejsce nastaw się na totalny relaks. Oczywiści dla jednego relaks to czytanie książki na plaży, a dla drugiego wycieczka rowerowa, czy jazda konno. Te okolice są idealne dla takich aktywności.

Dla rowerzystów jest kilka tras rowerowych np. międzynarodowy szlak EuroVelo10 łączący wszystkie kraje nadbałtyckie, Nadmorski szlak Bałtycki E9, czy bardziej lokalne ścieżki rowerowe np. Choczewo-Lubiatowo. Rowerzystom polecam korzystać z aplikacji Mapy.cz, na której idealnie widać wszystkie pobliskie ścieżki. Możesz też wybrać się do Łeby i Słowińskiego Parku Narodowego, a nawet objechać całe Jezioro Sarbsko. Jeśli nie chcesz zabierać własnego roweru, możesz wypożyczyć w okolicy za 30-40 złotych/dzień.

Trasa EuroVelo 10

Dla fanów jazdy konnej ciężko szukać lepszej lokalizacji. W samym Lubiatowie znajduje się Sezonowa Stadnina Koni, w Choczewie Stajnia Choczewo, a w Kopalinie przy ul. Morskiej Jazda Konna u Jędrusia. Jadąc w stronę Łeby widzieliśmy też sporo szkółek jazdy konnej, albo przepiękne rancza na których można się zatrzymać i korzystać z lekcji. Wieczorami na plaży w Stilo można zauważyć grupki osób jeżdżących konno – prawdopodobnie ze szkół w okolicy. Jeśli jeszcze nie wspominałam, o tym, że warto się wybrać na plażę przed zachodem słońca, to właśnie dla takich przeżyć warto!

Konie na plaży Stilo

W okolicy jest również sporo miejsc dla spacerowiczów. W zależności od tego w której części się zatrzymasz, atrakcji jest naprawdę dużo. Po wschodniej stronie znajdziesz rozległe Wydmy Lubiatowskie, a w okolicy plaży Stilo są mniejsze Wydmy Stilo i piękna Latarnia Morska. Cała gmina Choczewo, to też przepiękne lasy i alejki dla spacerowiczów.

Wydmy Stilo

A co robić na plaży? Czego tylko dusza zapragnie. Możesz się opalać (nawet topless), biegać, tańczyć, czytać, puszczać latawce… Te plaże są tak szerokie, że naprawdę nikt nikomu nie przeszkadza, a istnieje nawet duże prawdopodobieństwo, że przez cały dzień będziesz zupełnie sam.

Gdzie spać?

Wszystko zależy od tego jakie masz oczekiwania. Widać, że ta okolica się rozwija i z roku na rok pojawia się co raz więcej obiektów do wynajęcia. Zarówno przy plaży Stilo jak i Lubiatowo można znaleźć świetne kempingi, gdzie spędzisz noc za parę groszy, prywatne pokoje do wynajęcia lub domki o rożnym standardzie.

Camping Stilo

 • Jeśli lubisz klimat kempingowy zdecydowanie polecam Pole namiotowe Biała Wydma. Jest to najtańsza forma noclegu, zwłaszcza jeśli masz własny namiot lub przyczepę. Na kempingu poznaliśmy osoby, które spędzają tam nawet 3 miesiące. Wcale im się nie dziwie, bo Biała Wydma to idealne miejsce na odpoczynek w ciszy i blisko natury. Właściciele mają w ofercie także domki całoroczne, więc warto zajrzeć na ich stronę internetową, aby zapoznać się z ofertą.
 • Camping Stilo – na tym kempingu zatrzymaliśmy się dwukrotnie. Pierwszy raz w 2019 roku i szczerze mówiąc wrażenia były bardzo średnie. Poza bliskością do jednej z najpiękniejszych plaż w okolicy, trudno było szukać jakichkolwiek plusów. W czerwcu 2021 roku, daliśmy mu kolejną szansę i to była naprawdę dobra decyzja. Na kempingu zostały wymienione sanitariaty, ogród wyglądał na naprawdę zadbany i ogólnie wrażenia bardzo pozytywne. Dodatkowo, jeśli podróżujesz np. vanem i nie masz prysznica, na Campingu Stilo możesz odpłatnie z niego skorzystać. 2-3 min wody to koszt około 1-2 złotych. Na obu kempingach cena noclegu jest uzależniona od tego czy jesteś vanem, camperem, przyczepą, czy pod namiotem.
 • Plaja Lubiatowo to kilka ekskluzywnych domków w Lubiatowie, położonych przy wejściu do lasu. Jeśli poszukujesz wysokiego standardu a’la nowoczesna stodoła, ale nie koniecznie dużego hotelu zatrzymaj się w Plaja. Zależnie od sezonu i ilości osób, cały domek kosztuje między 400 a 800zł. Jest to idealne miejsce na spędzenie kilku dni z rodziną.
 • Domki Szumilas to kilka pięknie urządzonych domków również w okolicy wejścia Lubiatowo 38. Klimat tego miejsca idealnie wpisuje się w otoczenie. Domki mieszczą 4 lub 5 osób, a ich koszt w sezonie to 700-800 zł za dobę.
 • Noclegi w okolicznych gospodarstwach domowych. W całej gminie Choczewo praktycznie w każdym domu można znaleźć pokoje do wynajęcia. W zeszłym roku spędziliśmy dwie noce w Sasinie, które jest oddalone o kilka minut od Stilo. Ceny za pokój kształtują się zazwyczaj od 50 do 120 zł w zależności od standardu. Takich lokalnych noclegów najlepiej poszukiwać na stronie www.nocowanie.pl.

Poszukując noclegów w okolicy spokojnie możesz wziąć pod uwagę poniższe miejscowości : Osetnik, Lubiatowo, Słajszewo, Kopalino, Choczewo, Sasino, a nawet oddalona na wschód Białogóra. Gwarantuję Ci, że każda z plaż w okolicy będzie piękna i dzika.

A jeśli chcesz znaleźć świetny nocleg w atrakcyjnej cenie, skorzystaj z mojego kodu do Airbnb. Przy rejestracji z tego linku możesz otrzymać do 100zł zniżki za całą rezerwację ? https://abnb.me/e/gqlb7T08G7

Gdzie zjeść?

Jeśli chodzi o te okolice, to zdecydowanie najbardziej popularnym miejscem i godnym polecenia jest Restauracja Ewa Zaprasza. Odkryliśmy ją już w 2019 roku i nadal jest to numer 1. Udając się do Ewy, proponuję wcześniej zadzwonić lub zrobić rezerwację ponieważ w sezonie są tam dzikie tłumy. Restauracja ma naprawdę szerokie menu, więc jestem pewna, że każdy znajdzie coś dla siebie. Moje serce skradła Zupa rybna i Pieczony dorsz na czarnej soczewicy.

Przepyszny dorsz na czarnej soczewicy

Również sprawdzonym i godnym polecenia miejscem jest Bar Leśny i Bar Nina przy plaży Lubiatowo wejście 44. W tym roku odkryliśmy też fajną knajpkę przy wejściu na plażę Lubiatowo 42 (niestety nie mogę znaleźć nazwy, ale to było jedyne miejsce w tej okolicy). Widziałam też sporo osób w Smażalni u Zamojskich, obok parkingu w Stilo. Nie korzystałam, więc nie mam zdania, ale kawę w budce na przeciwko serwują dobrą.

P. S. A najlepsze śniadania są na plaży… 😉

Kuchenka CampingGaz sprawdza się idealnie

Jeszcze się wahasz?

Oprócz Stilo i Lubiatowo, odwiedziliśmy sporo innych miejsc nad polskim morzem, ale żadne nas tak nie zaczarowało. Jednak nie jest to miejsce dla każdego. Tak jak wspomniałam już wcześniej, plaże w tej okolicy nie są w żaden sposób zagospodarowane. Często nie ma w pobliżu barów, toalet, sklepu ani dmuchanych bananów do wynajęcia.

Jeśli nie wyobrażasz sobie wakacji nad polskim morzem bez tej całej infrastruktury wybierz inne miejsce. Ale jeśli tak jak my jedziesz NAD MORZE, aby po prostu je poczuć wszystkimi zmysłami będziesz zachwycony❤️

W tym miejscu nawet zimny Bałtyk nie przeszkadza

Jeszcze Cię nie przekonałam do odwiedzenia Stilo i Lubiatowo? A może masz swoje cudowne miejscówki nad Bałtykiem, którymi możesz się podzielić w komentarzach? ?

4 komentarze

 • Agnieszka

  Uwielbiam polskie morze i nie wyobrażam sobie wakacji bez choćby tygodnia nad Bałtykiem. W tym roku chcemy zatrzymać się w Sasinie. Odległość od morza mi nie przeszkadza, ale zastanawiam się czy choć jedno z przejść na plażę nadaje się dla rowerów i wózków. Rowery są z nami zawsze, a dodatkowo ostatnio w naszej ekipie pojawił się nowy człowiek, który jaszcze przez jakiś czas zamierza korzystać ze swoich czterech kółek napędzanych siłą mięśni mamy 🙂 I stąd moje pytanie o dojście na plażę. Pomiędzy Dębkami a Białogórą natrafiliśmy na wejścia, które nawet dla dorosłych bez bagażu wymagają niezłej kondycji fizycznej (głęboki piach, pod górkę i z górki i … tak bez końca) w naszym nowym składzie wolałabym uniknąć takich wyzwań 🙂

  • Natalia

   Dziękuje za komentarz. Korzystałam z kilku wejść na plaże w tej okolicy i zdecydowanie najgorsze i najdłuższe było to w Białogórze. Jeśli chodzi o wejście Stilo w 2019 roku było dużo szersze niż w 2018, ale mimo wszystko droga przez piach, trochę górek i dość daleko. Najłatwiejsze dojście wydaje mi się to w Lubiatowie. Powiem szczerze, że patrząc na plaże z perspektywy kilku lat to teraz Lubiatowo wydaje mi się ciekawsza opcja niż Stilo. Dodatkowo powstało tam bardzo dużo pięknych domków i świetny camping przy samym lesie. Sporo osób też spacerowało z wózkami i małymi dziećmi. Na pewno nie będzie to dla Was super wygodne dojście, ale myślę że najlepsze i najkrótsze z tych trzech 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *