Azja,  Podróże,  Wietnam

Phong Nha-Ke Bang i jaskinie, które trzeba zobaczyć

Wietnam był ostatnim punktem podczas naszej kilkumiesięcznej podróży po Azji i szczerze mówiąc byłam do tego kraju najmniej przygotowana. Nie planowałam również odwiedzenia Phong Nha-Ke Bang, jednak napotkane przypadkiem w Internecie zdjęcia zdecydowały o tym, że zmienimy naszą trasę przez Wietnam, aby odwiedzić właśnie to miejsce. Wspomnimy Park Narodowy nie należy do najbardziej popularnych atrakcji w Wietnamie, a przecież znajduje się tam największa jaskinia na świecie! Niestety nie udało nam się jej odwiedzić, bo jak się okazało nie jest to takie proste… Jaskinia Hang Son Doong ma długość 9 km, wysokość 200 m i szerokości 150 m. Może ją eksplorować rocznie zaledwie 500 osób, czyli mniej niż szczyt Mount Everest. Trasa zajmuje minimum 5 dni i kosztuje 3000 $… Jeśli będziesz chciał zobaczyć ten cud natury, pomyśl o tym wcześniej. Na zwiedzanie jaskini trzeba się wcześniej zapisać i nie ma możliwości wejść tam indywidualnie. Wyłączność do oprowadzania po tym miejscu ma firma Oxalis Adventure Tours. Jaskinię zwiedza się z przewodnikiem w maksymalnie 10 osobowych grupach.

Niestety nie udało nam się załapać na zwiedzanie Son Doong, ale cały park robi ogromne wrażenie i po obejrzeniu filmów z wnętrza jaskini bardzo chciałabym tam wrócić. Odwiedziliśmy natomiast dwie inne, również imponujące jaskinie i mam nadzieję, że tym wpisem zachęcę Cię do uwzględnienia w swoim planie Parku Narodowego Phong Nha-Ke Bang, bo zdecydowanie warto!

Widoki podczas przejażdżki po Parku Narodowym

Phong Nha-Ke Bang- gdzie to jest?

Park Narodowy mieści się w północnej części Wietnamu, przy granicy z Laosem. Od Hanoi dzieli je 450 km, a najbliższe większe miasto to oddalone o 55 km Dong Hoi. Phong Nha-Ke Bang w 2003 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturalnego UNESCO. Łącznie obejmuje powierzchnię około 850 km2 a na jego terenie znajduje się około 300 jaskiń i niezliczona ilość podziemnych rzek. Park jest również ciekawym miejscem pod względem występujących roślin i zwierząt. Zliczono tam aż 751 gatunków roślin, w tym 36 zagrożonych wyginięciem. Oprócz makaków, langurów, azjatyckich niedźwiedzi czarnych oraz niedźwiedzi malajskich, na terenie Phong Nha-Ke Bang odkryto także 10 gatunków zwierząt, których nie spotkano w żadnym innym miejscu w kraju.

Które jaskinie wybrać?


Jeśli miałabym odpowiednią ilość czasu i budżet to niewątpliwie wybrałabym eksplorację największej jaskini świata czyli Son Doong. Tak jak wcześniej wspomniałam, nie jest to mały koszt i zajmuje to również sporo czasu. Park Phong Nha-Ke Bang ma na szczęście do zaoferowania naprawdę dużo i myślę, że każdy znajdzie tam dla siebie odpowiednie atrakcje. Podczas naszego 2 dniowego pobytu w parku, wybraliśmy się na eksplorację dwóch jaskiń Phong Nha Cave i Tien Son Cave. Cały Park Narodowy

Phong Nha nazywany jest Królestwem jaskiń, ale znajduje się tam również ogród botaniczny, kilka zamków i przed wszystkim przepiękne krajobrazy. Oprócz samych jaskiń polecam pojeździć po okolicy bo widoki naprawdę zapierają dech w piersiach. Pamiętaj jedynie o zapasie benzyny, ponieważ na terenie parku ciężko o stację ?

Tak wygląda wejście do jaskini Phong Nha

Phong Nha Cave

Phong Nha Cave została odkryta jako pierwsza w 1899 roku i początkowo pełniła rolę szpitala, a także miejsca do przechowywania amunicji. Jaskinia została otwarta dla turystów dopiero w 1995 roku, po eksploracji przez brytyjskich naukowców. Jej długość sięga aż 8000 m wysokość 40 m, a głębokość 83 metry. Jaskini nie da się zwiedzać na własną rękę, ponieważ w większości zalana jest wodą. Można natomiast wynająć łódkę w centrum miasteczka Son Trach i pływać wewnątrz po rzece Son River. Dopiero końcową część jaskini zwiedza się pieszo. Pomimo dobrego oświetlenia w jaskini nadal jest dość ciemno. Może zdjęcia przez to nie wychodzą najlepsze, ale tworzy to niesamowitą atmosferę. W Phong Nha jest ogromna ilość stalaktytów, które podczas pływania zwisają tuż nad głową, a w niektórych miejscach tworzą nawet wielkie kolumny.

Te formy skalne na żywo robią niesamowite wrażenie
Miejsce w którym rozpoczyna się zwiedzanie jaskini pieszo
Ogromne kolumny wewnątrz jaskini
Jak widać pomimo oświetlenia w jaskini nadal panuje ciemność

Tien Son Cave

Tien Son to jaskinia okryta w 1935 roku. Położona jest zaraz obok Phong Nha Cave, więc można zobaczyć obie w ciągu jednego dnia. Po wyjściu z jaskini Phong Nha dotrzesz do miejsca skąd odpływają łódki. Tam znajdują się strzałki do jaskini Tien Son, więc nie powinieneś mieć problemów z trafieniem na miejsce. Jedynym utrudnieniem są prowadzące na górę schody. Podczas naszego pobytu w Wietnamie, w czerwcu było tam jakieś 38 stopni, więc wspinanie się w takim upale po około 300 stopniach było bardzo męczące. Te niekończące się schody, chyba skutecznie odstraszają tłumy (zwłaszcza azjatyckich turystów) bo w jaskini byliśmy tylko w 4 osoby. Dla odwiedzających został stworzony 400 metrowy szlak z drewna, natomiast cała jaskinia ma długość 981 metrów. Spacer po Tien Son był bardzo przyjemny a przede wszystkim zachwycał widokami. Ścieżka prowadzi wokół całej jaskini, dzięki czemu można z łatwością podziwiać te niesamowite formy skalne.

Schody w jaskini Tien Son
W Tien Son można swobodnie robić zdjęcia bo nie ma tam w ogóle ludzi
Ogromne stalaktyty
Dzięki oświetleniu panuje tam magiczna atmosfera

Do innych popularnych jaskiń należą Paradise Cave i Dark Cave. O pierwszej z nich słyszeliśmy, że jest bardzo podoba do Tien Son. Chyba jest w tym trochę prawdy, ponieważ turyści z Belgii których spotkaliśmy, odwiedzili wcześniej Paradise Cave i stwierdzili, że zdecydowanie lepszym wyborem jest Tien Son. Jaskinie są podobne, a na korzyść tej drugiej przemawia fakt, że jest tam bardzo mało turystów. Z kolei Dark Cave to już gratka dla osób poszukujących większej adrenaliny i mających więcej czasu. Oprócz klasycznego zwiedzania, korzysta się z kąpieli błotnych, zip-line, a także kajaków. Co ważne do Dark Cave nie mogą wchodzić dzieci poniżej 10 roku życia.

Rzeka Son River

Informacje praktyczne:

  • Do Son Trach (czasami nazywane Phong Nha) najlepiej dojechać z Dong Hoi, Hue albo Hanoi.
  • Son Trach to tak naprawdę jedna wielka ulica, więc najlepiej rezerwować nocleg w samym centrum. Jeśli posiadasz własny środek transportu można poszukać czegoś w okolicy. My zatrzymaliśmy się w Hugo Homestay. Przyjemne miejsce z basenem i fajnymi właścicielami.
  • Zwiedzanie jaskiń zorganizujesz w każdym homestay-u, bo mieszkańcy po prostu z tego żyją. Polecam Ci jednak zakupić wejściówki do jaskiń samemu i przemieszczać się po okolicy skuterem.
  • Główna kasa biletowa znajduje się w centrum miasteczka. Aby zobaczyć jaskinie Phong Nha Cave, trzeba wykupić całą łódkę. Jej koszt to 360 000 dongów, więc warto zebrać jakąś wiekszą grupę. Nam udało się zabrać na łódkę jeszcze 4 osoby, wiesz koszt rozłożył się na 6. Na łódce mieści się maksymalnie 12 osób. Jeśli chcesz wejść do obu jaskiń Phong Nha i Tien Son koszt łódki wzrasta do 400 000 dongów. Wejście do Phong Nha Cave to dodatkowy koszt 150 000 dongów od osoby, a do Tien Son 80 000. Na zwiedzanie obu jaskiń trzeba przeznaczyć około 3 godzin.
A takie towarzystwo możesz mieć rezerwując nocleg w Hugo Homestay ?

To jak uwzględniasz w swoim planie podróży Phong Nha Ke-Bang? Ja zdecydowanie chciałabym tam wrócić!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *