Europa,  Hiszpania,  Podróże,  Wyspy Kanaryjskie

Masca- wioska górska na Teneryfie

Na pewno słyszałeś o ogromnych klifach Los Gigantes opadających do Oceanu Atlantyckiego u wybrzeży Teneryfy. A wiesz, że właśnie do tych klifów prowadzi malowniczy wąwóz Barranco de Masca, którego początek znajduje się w górskiej wiosce o tej samej nazwie? Niestety z powodu trudnych warunków atmosferycznych, wąwóz często bywa niedostępny, ale pięknie położoną wioskę Masca zawsze warto odwiedzić.

Chmury opadające nad wioską Masca

Masca- co to za miejsce?

Caserio de Masca to wioska górska znajdująca się na północno-zachodnim krańcu Teneryfy. Dzięki trudnemu położeniu, przez wiele lat była niedostępna dla turystów, a drogę do niej prowadzącą wybudowano dopiero w latach 60-tych. Kiedyś mieszkańcy wioski zajmowali się głównie rolnictwem, natomiast dzisiaj najważniejszą ich działalnością jest turystyka. W pięknie zachowanych budynkach znajdują się zatem agroturystyki, hotele, sklepiki z lokalnym rzemiosłem, a także muzeum. Masca znajduje się na liście Dóbr Kultury w kategorii Zabudowy Historycznej. Odnaleziono tam liczne inskrypcje pierwotnych mieszkańców wioski, guanczów. Krążą rownież legendy, że położona na wysokości 650-800m n.p.m. Masca była kiedyś schronieniem dla piratów. W wiosce znajduje się około 50 budynków, położonych w pięciu dzielnicach. Według danych z 2017 roku na stałe mieszka tam 255 osób, z czego 28 to cudzoziemcy.

Tradycyjne budynki przerobione na restauracje
W Masca też rosną ogromne Smocze drzewa

Wąwóz Barranco de Masca

Bardzo popularnym miejscem wśród mieszkańców wyspy i turystów jest wychodzący prosto z wioski wąwóz Masca. Ten 4,5 kilometrowy szlak prowadzi do plaży Playa de Masca, położonej u podnóża słynnych klifów Los Gigantes. Niestety przez trudne warunki atmosferyczne w wąwozie bardzo często dochodziło do ciężkich wypadków (w tym śmiertelnych) i póki co wąwóz został zamknięty dla zwiedzających.

Potężne Klify Los Gigantes

Trekking wąwozem rozpoczyna się za kościołem Inmaculada Concepción i powinien zająć około 3,5-4 godzin. W zależności od pogody, na trasie pojawiają się małe jeziorka i wodospady. Wąwóz jest idealnym miejscem do poznania lokalnej roślinności. Rosną tam typowe dla Wysp Kanaryjskich kardony, tabaiby, palmy opuncji i agawy. Przy odrobinie szczęścia można też natrafić na endemiczne odmiany żyjące tylko na tym terenie takie jak bejeque de Masca, retama de Masca, czy orazcorazoncillo zwane serduszkiem z Masca.

Przepiękna roślinność otaczająca wioskę
Rosną tam również drzewa iglaste jak Sosna Kanaryjska

Według doświadczonych przewodników poziom trekkingu przez wąwóz jest klasyfikowany jako średnio/wysoki. Na pewno trzeba być przygotowanym na rożne warunki pogodowe, mieć odpowiednie obuwie i przede wszystkim dobrą kondycję. Zdecydowanie nie jest to miejsce dla małych dzieci i osób w podeszłym wieku.

Dojazd do wioski

Do miejscowości Masca najlepiej dojechać wynajętym samochodem. Jeśli tylko nie boisz się jazdy po górach i serpentyn to będzie to najwygodniejsze rozwiązanie.
Dodatkowym plusem jest możliwość zatrzymania się po drodze na punktach widokowych, których jest naprawdę dużo! Droga z Santiago del Teide do Masca jest naprawdę malownicza.

Widok na Santiago del Teide i wulkan w tle
Punkty widokowe na trasie
Serpentyny prowadzące do wioski

Druga opcja, aby się dostać do wioski to lokalny autobus. Z Los Gigantes dojeżdża autobus numer 461, a z Santiago del Teide 355. Jeśli obawiasz się jazdy górskimi i krętymi drogami to możesz zostawić auto w miasteczku a dalej jechac autobusem. Upewnij sie tylko wcześniej w jakich godzinach kursują autobusy bo na pewno nie jest to zbyt często.

Oczywiście jak w każdym miejscu przygotowanym do obsługi turystów, również na Teneryfie można zakupić wycieczkę w lokalnym biurze podróży. A jeżeli wykupiłeś wakacje na wyspie w biurze podróży typu Tui, czy Itaka o możliwości zakupu wycieczki poinformuje Cię na miejscu rezydent.

Nie ważne jaką opcje wybierzesz- na pewno warto odwiedzić to miejsce!

Wioska Masca

Spodobał Ci sie ten wpis? Będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie komentarz lub udostępnisz ten post w swoich mediach społecznościowych ❤️

Natalia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *