Azja,  Hong Kong,  Podróże

Hong Kong w kilka dni

Hongkong to Specjalny Rejon Administracyjny Chin, a do 1997 roku była to kolonia brytyjska. Aktualnie jest to jedno z najważniejszych ośrodków handlowych i gospodarczych w Azji. Oprócz tego, jest to idealne miejsce na kilkudniowy pobyt lub przesiadkę do innego azjatyckiego kraju. Hong Kongu nie powinno się zwiedzać, bo tak naprawdę nie ma tam zbyt wiele zabytków. Hong Kong trzeba poczuć wszystkimi zmysłami. To mieszanka kolorowych neonów, pachnących kadzidłem świątyń i przepysznych smaków z całego świata. Dla mnie to miejsce jest po prostu kultowe i ma w sobie coś wyjątkowego, co wyróżnia je spośród innych azjatyckich metropolii.

Co zobaczyć w Hong Kongu

W Hong Kongu mieliśmy sie zatrzymać na dwa dni, a zostaliśmy pięć. Jest to naprawdę wyjątkowe miejsce, więc jeśli będziesz miał okazję tam lecieć- nawet się nie zastanawiaj! Hong Kongu nie da się zwiedzać, odhaczając po prostu miejsca czy atrakcje. Tam trzeba być, wczuć się w klimat tego miasta. Część Central jest zdecydowanie bardziej nowoczesna i jakby bardziej europejska, ale nadal można tam znaleźć perełki świadczące o długiej historii tego miejsca. Wyspa Kowloon to znów powrót do bogatej i długiej tradycji chińskiej. Warto zrobić sobie spacer po okolicznych targach i poobserwować mieszkanćow przy ich codziennej pracy.

Fryzjer w Hong Kongu

Lokalne targi

Hong Kong przez wiele lat był kolonią brytyjską, a co za tym idzie bardzo ważnym punktem handlowym w Azji. W części Kowloon jest wiele klimatycznych targów na których można kupić cudowne rękodzieło, ale nie brakuje tam też podróbek największych modowych marek. Jednym z najbardziej popularnych jest Ladies Market. Targ jest naprawdę duży i rozciąga się wzdłuż ulicy Tung Choi. Kupisz tam wiele ciekawych pamiątek, ale też jest tam ogromna ilość badziewia. Pamiętaj aby się targować, bo ceny są mocno zawyżone. Idąc dalej do Tung Choi North dojdziesz do Goldfish Market. Są tam sklepy zajmujące się sprzedażą złotych rybek przynoszących szczęście ? Jeśli jednak nie zdecydujesz się na zakup rybki, w okolicy jest wiele straganów ze świeżymi owocami, warzywami i owocami morza czy mięsem.

Ladies Market
Podróbki największych światowych marek
Złote rybki na Goldfish Market

Podczas naszego pobytu w Hong Kongu odwiedziliśmy również Flower Market. Jest to ogromna giełda kwiatów, więc nawet jeśli nie jesteś zainteresowany zakupem miło na nie popatrzeć. Mieszkańcy miasta uwielbiają kupować kwiaty do swoich domów, ale też do świątyń. Kilka metrów dalej mieści się Bird Market, czyli targ ptaków. Trafiliśmy do niego całkiem przypadkiem, ale okazało się to całkiem ciekawym doświadczeniem. Targ cieszył się ogromną popularnością wśród młodych mieszkańców miasta. Bardzo duża liczba zwłaszcza młodych mężczyzn kupowała ptaki do swoich mieszkań. Myślę, że jest to związane z potrzebą posiadania jakiegoś zwierzątka, a jak wiemy ptaki nie potrzebują dużo pielęgnacji. Obserwując mieszkańców Hong Kongu odniosłam wrażenie, że są bardzo zapracowani i samotni. Myślisz, że taki ptak zamknięty w klatce może umilić nudne życie pracownika azjatyckiej korporacji?

Flower Market

Victoria Peak, czyli Wzgórze Wiktorii

Wzgórze Wiktorii to atrakcja, której nie można odpuścić będąc w Hong Kongu. To właśnie z tego miejsca rozpościera się najpiękniejszy widok na miasto. Większość ludzi udaje się na górę turystycznym tramwajem i niestety praktycznie cały czas są tam ogromne kolejki. Bilet kosztuje 45HKD, ale nie jest to jedyna opcja dostania się na górę. Można sobie zrobić dłuższy spacer drogą Old Peak Road i wyjść na szczyt pieszo lub skorzystać z komunikacji miejskiej. My pojechaliśmy z przystani portowej w Central autobusem nr 15 za 12HKD. Jadąc z wyspy Kowloon jest to najprostszy sposób dostania sie na Wzgórze Wiktorii. Po prostu wysiadasz z metra lub promu, przechodzisz do portu i wsiadasz w autobus ? Trasa prowadzi przez główne ulice miasta, więc przy okazji możesz trochę pooglądać.

Przystanek lini 15 w stronę Victoria Peak

Będąc na górze można skorzystać z tarasu widokowego SkyTerrace i kupić bilet w cenie 52HKD, albo zrobić sobie spacer i obejrzeć darmową panoramę na miasto. Po dotarciu na Victoria Peak zobaczysz strzałki kierujące w stronę Lugard Road. Rozpoczyna się tam około 2 km trasa zwana Morning Trail. My zdecydowaliśmy sie przejść wokół wzgórza i okazało się to bardzo dobrą decyzją. Przez pierwszy kilometr będziesz rozkoszować się widokami na całą panoramę miasta i Morze Południowochińskie. Cała trasa jest naprawdę bardzo przyjemna. Spacerowaliśmy tam w niedzielę przed południem i mogliśmy trochę podpatrzeć jak mieszkańcy miasta spędzają wolny czas. Bardzo dużo osób uprawiało w tym miejscu jogging, albo korzystało z darmowej siłowni na świeżym powietrzu. Turystów było naprawdę niewielu, bo prawdopodobnie wszyscy oglądali panoramę z SkyTerrace ?

Na pewno warto wybrać się na górę przed zachodem słońca. Nam niestety zabrakło już czasu, ale jestem przekonana, że widok z Victoria Peak na Hong Kong w promieniach zachodzącego słońca musi robić niesamowite wrażenie.

Strzałki prowadzące na Morning Trail
Widok na Hong Kong
Pająk spotkany podczas spaceru

Wieczorny pokaz Symphony Of The Lights

Jesli jesteśmy już przy punktach widokowych i zachodzie słońca, nie można pominąć wieczornego pokazu świateł. Nie je to nic innego jak pokaz iluminacji świetlnych na wieżowcach części Central. Światła laserów tańczą w rytm muzyki codziennie o godzinie 20. Aby mieć najlepszy widok na to widowisko najlepiej stanąć pomiędzy Wieżą Zegarową, a Muzum Kosmosu. Jeśli widziałeś już pokaz w Singapurze to jestem przekonana, że ten z Hong Kongu nie zrobi na Tobie wrażenia. Nie mniej jednak będąc w tym mieście trzeba to zobaczyć!

Widok na Hong Kong Central
Wieczorny pokaz światło i dźwięk

Hollywood Road

Spacerując po części Central koniecznie odwiedź najstarszą ulicę miasta, czyli Hollywood Rd. Ulica powstała jeszcze przed okresem kolonialnym i prowadziła do wiosek rybackich. Dzisiaj to miejsce przepełnione jest uroczymi kawiarniami i panuje tam bardziej spokojny klimat niż w pozostałych częściach miasta. Można na chwilę odpocząć od neonów i reklam. Spacerując po tej okolicy warto skręcić w okoliczne wąskie uliczki. Nam udało się odkryć kilka perełek z pięknymi muralami na ścianach.

Najstarsza ulica w Hong Kongu
Kolorowe murale w okolicy Hollywood Road
W wąskich uliczkach dzielnicy Central skrywa się wiele ciekawych kawiarni


Świątynia Man Mo

Idąc do końca Hollywood Rd na pewno trafisz do przepięknej świątyni Man Mo. Odwiedziliśmy kilka podobnych miejsc w Hong Kongu, ale w tej panowała wyjatkowa, mistyczna atmosfera. Być może dlatego, że trafiliśmy tam zaraz po zachodzie słońca i światło pięknie przenikało przez jej wnętrza i wiszące pod sufitem ogromne kadzidła. Man Mo to świątynia ku czci boga literatury i nauki Man Tai, a także boga wojny Mo Tai.

Wnętrze świątyni Man Mo
Świątynia Literatury Man Mo

Dzielnica Quarry Bay i Monster Building

Dzielnica Quarry Bay od jakiegoś czasu stała się popularnym miejscem w Hong Kongu. Znajduje się w zachodniej części wyspy Central z dala od pozostałych atrakcji. Aby tam dotrzeć, trzeba przejechać kilka stacji metrem, ale zdecydowanie warto. Quarry Bay to już nie biznesowa, ale bardziej mieszkalna część wyspy. To miejsce stało się popularne ze względu na specyficzne budynki tzw. Monster Buildings. Najbardziej popularnym wieżowcem jest Montane Mansion. Budynek posiada kilka dziedzińców, gdzie można zaobserwować jak żyją lokalni mieszkańcy i porobić ciekawe zdjęcia na tle wysokich i zniszczonych wieżowców.

Monster Buildings

Klasztor 10 tysięcy Buddów

Nie bez powodu to miejsce jest na końcu mojej listy. Klasztor jest stosunkowo daleko od pozostałych atrakcji Hong Kongu i podóż tam może zająć prawie cały dzień. Polecam Ci wybrać się do Klasztoru jeśli naprawdę będziesz mieć trochę więcej czasu. Aby tam dotrzeć trzeba dojechać metrem do stacji Sha Tin, a potem zrobić sobie mały spacer w stronę klasztoru. Przy okazji będziesz mijać centrum handlowe w którym jest Ikea. Warto wejść na lunch i zobaczyć jak wygląda ta szwedzka sieciówka w wydaniu chińskim. Nam obiad bardzo smakował i przede wszystkim był w normalnej cenie.

Ale wracając do Klasztoru… Nie bez powodu jest nazwany 10 tysięcy Buddów, bo idąc w górę przez cały czas będziesz mijać złote posągi Buddy wielkości człowieka. Niesamowite wrażenie robi otaczający klasztor las tropikalny. Będąc na górze warto trochę pospacerować, a być może tak jak my spotkasz szalejące po okolicy małpy ? Całe to miejsce miało naprawdę fajny klimat i zdecydowanie różniło się od innych świątyń buddyjskich, które widzieliśmy do tej pory.

Droga do Klasztoru
Łącznie z figurami na górze w klasztorze jest 13 tys posągów
Ta małpa na co dzień ma darmową panoramę na miasto ?

Aby na spokojnie odwiedzić najciekawsze miejsca w Hong Kongu, trzeba tam spędzić około tygodnia. Jeśli jednak będziesz mieć możliwość zobaczyć to miasto tylko przez kilka godzin to i tak zdecydowanie warto! Nie planuj wtedy wielkich atrakcji, ale po prostu pospaceruj po mieście, aby poczuć jego klimat. Usiądź przy Wieży Zegarowej, skąd rozpościera sie najlepszy widok na dzielnicę Central, lub wyjedź autobusem na Wzgórze Wiktorii. Pospaceruj po lokalnych targach i koniecznie koniecznie spróbuj przepysznych pierożków Dim Sum!

Jeśli szukasz praktycznych informacji o Hong Kongu to zapraszam do krótkiego przewodnika ? http://www.planfortheworld.pl/hong-kong-informacje-praktyczne/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *