Europa,  Hiszpania,  Podróże,  Wyspy Kanaryjskie

Casa del Vino, czyli muzeum wina na Teneryfie

Casa del Vino leży na północy Teneryfy w miejscowości El Sauzal. W tym charakterystycznym dla budownictwa kanaryjskiego domu z XVII wieku znajduje się muzeum, sklep, wine bar i restauracja. Dom wina został stworzony, aby podtrzymać tradycje winiarstwa na Teneryfie i przede wszystkim pokazać ich bogatą historię. Jest to wyjątkowe miejsce dla wszystkim miłośników wina, ale nie tylko. W muzeum znajduje się także część poświęcona produkcji miodu, serów i typowych kanaryjskich przetworów.

Plac przed salą degustacyjną

Muzeum wina

Prawdopodobnie pierwszym pomieszczeniem do którego wejdziesz będzie Hacienda, czyli niegdyś stara piwnica, a dziś muzeum wina i lokalnych produktów. Dla osób, które wolą słuchać niż czytać, istnieje możliwość pobrania audio przewodnika w kilku językach. Dzięki licznym wizualizacjom poznasz historię wina na Teneryfie, uwarunkowania geograficzne, a także aktualną sytuacje sektora winiarskiego na wyspie.

Pierwsza sala tematyczna
Ekrany przedstawiające historie sektora winiarskiego
Tradycyjne produkty uprawiane na Teneryfie

Muzeum wina to kilka sal tematycznych w których można poznać charakterystyczne dla tego regionu odmiany, a także pięć najważniejszych okręgów winiarskich z oznaczeniem DO, czyli Denominaciones de Origen. Wina z tym oznaczeniem cechują się najwyższą jakością, muszą być produkowane w określonym środowisku, przy odpowiednich warunkach atmosferycznych i za pomocą tradycyjnych technik.

Apelacje oznaczone DO
Najważniejsze szczepy występujące na wyspie
Wino Malvasia z XIX wieku

Winoteka i sklep


Po wyjściu z muzeum najlepiej kierować się w stronę sklepu i liczącej ponad 300 pozycji winoteki. Znajdziesz tam praktycznie każdy rodzaj wina począwszy od musujących, przez białe, różowe i kończąc na czerwonych. Znajduje się tam także sala degustacyjna w której można popróbować wybranych etykiet z wszystkich pięciu okręgów winiarskich czyli:

  • Tacoronte-Acentejo
  • Ycoden-Daute-Isora
  • Orotava Valley
  • Güímar Valley
  • Abona
Regały wypełnione ponad 300 etykietami
Miejsce do degustacji

Warto zwrócić uwagę na obsługę tego miejsca. Podczas naszej wizyty było tam dwóch pracowników, którzy bardzo chętnie dzielili się swoją wiedzą i stworzyli naprawdę przyjemna atmosferę. Podczas degustacji próbowaliśmy chyba 8 rożnych win, w tym wybitnego Altos de Trevejos, które powstało z ponad 80 letnich krzewów rosnących na wysokości 1600 m n.p.m. Jeśli chodzi o czerwień to był to zdecydowanie numer jeden. Oczywiście wszystkie wybitne wina mają też swoją cenę i taka butelka w Casa del Vino kosztowała jakieś 23€.

Świetne Baboso Negro- warte swojej ceny!

Naszym kubkom smakowym najbardziej przypadły do gustu wina z Abony. To region winiarski położony na południowym wschodzie wyspy. Wydawałoby się, że wina z tej części Teneryfy będą lekkie i bardziej owocowe, jednak nic mylnego. Przez duże różnice wysokości wina są bardzo zróżnicowane i aromatyczne. Z bieli zdecydowanie numerem Jeden była La Jirafa Afrutada, czyli kupaż z takich odmian jak Listán Blanco, Moscatel i Malvasía.

Oryginalne etykiety

Oprócz wina można tam zakupić wiele lokalnych produktów spożywczych. Najbardziej popularny jest miód, oliwy, sery i konfitury.

La Jirafa i konfitura z kaktusa

Po zakończonej degustacji zdecydowaliśmy się na kilka butelek wina i konfiturę z kaktusa. Nie ukrywam, że bardzo miłym zaskoczeniem było to, że degustacja była zupełnie darmowa, a byliśmy przekonani ze zapłacimy za każdy kieliszek wina tak jak w cenniku, czyli po 2-3€. Otrzymaliśmy jeszcze 10% rabat od całych zakupów, więc naszej radości nie było końca. Nie wiem czy takie standardy są tam zawsze zachowane, ale jeśli tak to mogłabym odwiedzać to miejsce codziennie. Z ciekawości poszukałam tych samych win w lokalnych marketach i w SuperDino było wspomniane wyżej La Jirafa. Cena za butelkę była kilka centów niższa, ale biorąc pod uwagę możliwość degustacji, świetną obsługę i jeszcze rabat do zakupów, zdecydowanie warto pojechać do Casa del Vino.

Restauracja


Ostatnim miejscem o którym chciałam wspomnieć to restauracja Casa del Vino. Znajdziesz tam typowo kanaryjskie menu, ale w trochę bardziej nowoczesnej formie. W karcie znajduje się aż 35 rożnych win dostępnych na butelki i 15 w sprzedaży na kieliszki. Nie tak dawno został odnowiony duży taras, z którego roztacza się piękna panorama. Żałuje tylko, że odkryłam to miejsce tak późno, bo najchętniej spędzałabym w Casa del Vino każdy wieczór.

Wnętrze restauracji
Taras z widokiem na winnice

Jeśli planujesz wakacje na Teneryfie, to zapraszam Cię do innych wpisów z tej pięknej wyspy http://www.planfortheworld.pl/category/podroze/europa/hiszpania/wyspy-kanaryjskie/

Spodobał Ci sie ten wpis? Będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie komentarz lub udostępnisz go w swoich mediach społecznościowych❤️

Natalia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *