Europa,  Hiszpania,  Podróże,  Wyspy Kanaryjskie

Candelaria- najbardziej święte miejsce na Teneryfie

Candelaria to niewielkie miasteczko leżące na wschodnim wybrzeżu Teneryfy. Jest oddalona zaledwie 20 km od stolicy, dlatego często staje się celem turystów. Oprócz pięknego położenia nad samym oceanem, Candelaria to miejsce które co roku ściąga miliony wiernych z całych Wysp Kanaryjskich. Jeśli jesteś ciekaw co spowodowało, że to miasteczko jest tak ważnym ośrodkiem kultu maryjnego, iż jest to widoczne nawet w sztuce ulicznej, to zapraszam do wpisu.

Bazylika Matki Bożej z Candelarii

Bez wątpienia właśnie ta bazylika jest najpopularniejszym miejscem na wyspie. Ukończona została całkiem niedawno, bo w 1959 roku. Wcześniej w tym samym miejscu stało sanktuarium maryjne, ale niestety spłonęło doszczętnie w 1789 roku.

Bazylika i plac Plaza de La Patrona

Wnętrze bazyliki jest bardzo przestronne i może pomieścić aż 5000 osób. W architekturze zdecydowanie dominuje styl neoklasycystyczny, z silnymi wpływami regionalnej sztuki kanaryjskiej. Najważniejszym miejscem w bazylice jest ołtarz główny, gdzie znajduje się posąg Virgen de Candelaria. Największe święta podczas których przybywają tu tłumnie pielgrzymi z wszystkich wysp to 2 lutego i 15 sierpnia. Przy bazylice znajduje się również klasztor dominikanów Real Convento de Nuestra Senora, którzy sprawują pieczę nad tym miejscem.

Bazylika Matki Bożej w Candelarii
Ołtarz główny
Wnętrze bazyliki

Legenda o Matce Bożej z Candelarii

Ciężko zrozumieć fenomen tego miejsca, nie znając związanej z nim legendy. Odnaleziono zapiski dominikanina Alonso de Espinosa, który twierdzi, że w XIV doszło tam do objawienia. Według legendy, dwóch pasterzy zaganiających owce do jaskini, zauważyło figurkę kobiety trzymającej na prawym ramieniu dzieciątko, a w lewej ręce świece. Prawdopodobnie porzucili ją tam mnisi z Majorki, którzy podróżowali po świecie w celach misyjnych.

W pewnym momencie pasterze zauważyli, że w obecności figurki zaczynają się dziać bardzo dziwne rzeczy. Zgłosili to do lokalnego władcy Menceya Anaterve i wkrótce postanowiono przenieść figurę do groty Cueva de Chinguaro, znajdującej się w pobliżu siedziby króla. Po kilku latach figurkę ponownie przeniesiono do jaskini Cueva de Achbinico, znajdujące się za dzisiejszą bazyliką. Od tamtej pory do Candelarii, przybywali Guanchowie (rdzenni mieszkańcy) z najdalszych zakątków wyspy, aby oddawać figurce cześć. Nazywano ją Chaxiraxi, czyli matką bogów.

Obraz w bazylice przedstawiający porwaną do oceanu figurkę

Znajdowała się tam do 1826 roku, gdzie na skutek strasznej ulewy wpadła do oceanu i już na zawsze pozostała w jego głębinach. Kilka lat później miejscowy rzeźbiarz Estevez del Sacramento wyrzeźbił nową figurkę, która do tej pory znajduje się we wnętrzu bazyliki. Natomiast w leżącej obok bazyliki jaskini Cueva de Achbinico, można teraz zobaczyć figurę patrona wyspy, czyli świętego Błażeja.

Świece i kwiaty pozostawiane przez wiernych w jaskini
Jaskinia Cueva de Achbinico

Inne atrakcje Candelarii

Najważniejszym placem w mieście oczywiście jest ten przy samej bazylice, czyli Plaza de La Patrona de Canarias. Znajduje się tam dziewięć wykonanych z brązu posągów, przedstawiających pierwszych władców wyspy, czyli Menceyes. Majestatyczne posągi przypominają wszystkim o czasach, kiedy Teneryfa była podzielona na dziewięć okręgów i żyli w niej rdzenni mieszkańcy, czyli Guanchowie. W Centro Alfarero de Candelaria „Casa las Miquelas” można obejrzeć ceramikę wyrabianą przez pierwotnych mieszkańców wyspy.

Posągi Menceyes przy placu
Posąg Pelicara

W Candelarii kult maryjny jest widoczny również w sztuce ulicznej. Kierując się z Plaza de La Patrona de Canarias w ulicę Calle Obispo Pérez Cáceres, zauważysz po prawej stronie liczne murale. Nie trudno się domyślić, że znajduje się tam Virgin de La Candelaria, czyli Madonna z Candelarii. Autorem murali jest kanaryjski artysta Ione Dominguez. Witryny sklepowe również są przepełnione figurkami Matki Boskiej.

Matka Boska z Candelarii
Postać Anaterve jednego z Menceyów
Ściana z muralami

Jeśli przyjdzie Ci ochota na plażowanie, to w okolicy znajdują się trzy plaże z czarnym piaskiem. Najbliżej centrum jest niewielka Playa de La Arena. Polecam napić się kawy w jednej z licznych nadmorskich kawiarni i obserwować uderzające o brzeg fale. Zdecydowanie najdłuższa i najładniejsza jest La Playa de Punta Larga i trochę mniejsza ale równie urocza Playa de El Alcalde.

Playa de La Arena

Jeśli chcesz odwiedzić więcej ciekawych miejsc na Teneryfie to pod tym linkiem znajdziesz inne wpisy http://www.planfortheworld.pl/category/podroze/europa/hiszpania/wyspy-kanaryjskie/

Spodobał Ci sie ten wpis? Będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie komentarz lub udostępnisz go w swoich mediach społecznościowych❤️

Natalia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *